Než si adoptujete pejska

Díky za vaše rozhodnutí

V prvé řadě bychom vám chtěli poděkovat, že při úvahách o pořízení chlupatého člena rodiny se vydáváte cestou adopce, nikoli koupě z „domácího množení“ či rovnou z množírny.

Na co si odpovědět před adopcí

Pejsek s vámi stráví možná deset, patnáct let. Bylo by tedy nyní dobré zvážit pár věcí:

  • Budu mít na něj čas?
  • Poskytnu mu všechno, co potřebuje? Teplé místo na spaní v blízkosti svých lidí, plné misky (žrádlo, voda), pohlazení a lásku…
  • Budu se mu náležitě věnovat? Venčit ho, hrát si s ním, navštěvovat s ním veterinu pro pravidelná očkování, kontroly a samozřejmě také v případě zdravotních potíží?
  • Budu mít finanční prostředky na případnou léčbu?
  • Postarám se o něj až do konce? V době jeho stáří, při jeho případné nemoci?
  • Kdyby se mi v životě udála velká změna – stěhování, narození miminka, rozchod s partnerem/partnerkou… Budu ochotný/á vždy vytvořit podmínky tak, aby pejsek zůstal se mnou?

Jaký pejsek se ke mně hodí? A hodím se já k němu?

Dále je třeba zvážit, jaký pejsek se hodí právě pro vás. Velký? Menší? Štěně? Mladší dospělý? Starší? Aktivní? Klidný? Váš životní styl a zkušenosti by pro něj měly být vhodné a jeho povaha by měla být vhodná pro vás. Stejně tak není dobrý nápad pořídit si štěně, pokud máte potíže pohybového aparátu, či venčit velkého psa, pokud máte méně fyzických sil (děti, drobná žena, senioři).

Pes není dárek, překvapení ani živý alarm

Pes není věc. Žádné živé zvíře není věc, tedy ani dárek. Pejsky nedáváme do adopce „jako dárek“ ani „jako překvapení“ k Vánocům, k narozeninám, za vysvědčení… Pejsky také nedáváme do adopce jako „živý alarm“ na zahradu či do firmy – celé dny bez kontaktu s jeho blízkými lidmi. O řetězu už vůbec nemluvě! Pes je člen rodiny, nikoli věc k odložení mimo přítomnost svých blízkých lidí.

Potřebujete poradit?

Po adopci vám rádi budeme k dispozici s dalšími dotazy či prosbami o radu. Pokud nemůžeme odpovědět ihned (venčíme, jsme v ordinaci veterináře apod.), budeme na příjmu později, co nejdříve to bude možné.